Díky tomuhle článku se dnes dozvíte, že:
- kampaně mají běžet nonstop, abyste mezi nimi jen přesouvali budget,
- je potřeba připravit do každé vrstvy něco (líp se pak vše ovládá a víte, co se děje),
- nebudete muset řešit “co budeme postovat tento týden”,
- se strategií a brand manuálem budou kampaně lépe držet pohromadě,
- když máte v reklamách systém, je to cesta k neomezenému budgetu (což je cílem) a škálování.

Fáze see: brand
Tahle vrstva je v zásadě úplně jednoduchá, ale většině značek chybí. Je to proto ideální šance, jak za 50 Kč na den rozfoukat jak brand, tak nákupy. Nápady, které na tuhle vrstvu máme:
- kdo jsme – tým, sklad, lidé,
- mise / vize (proč děláte to, co děláte),
- reels (žhavení publika),
- důkazy (recenze zákazníků),
- reels – vše z této části jde zpracovat i jako video.

Primární cíl: zobrazovat se správným lidem, kteří jsou zatím nezahřáté publikum. Berte to tak, že o vás třeba nikdy neslyšeli. Necháváme na nich, jestli budou našemu brandu věnovat čas. V této fázi zjistí, jestli je vaše značka pro ně ten správný match a jestli vás začnou sledovat.
Sekundární cíl: využití brandové vrstvy i na zahřátější publika v dalších vrstvách. Není na škodu se s novým reelskem o týmu ukázat i vašim nejvěrnějším zákazníkům – brand posilujte na všech frontách.

Co budete potřebovat
Do začátku si připravte brandovou a marketingovou strategii – stačí ji mít připravenou v bodech. Co budete říkat a komu (cílové skupiny)? Máte čas tvořit obsah, nebo raději vše nachystáte najednou? Jaké problémy svých zákazníků řešíte? Kdo je vaše konkurence?
Tipy na obsah
Prodáváte batohy? Sepište pár tipů na krátkou dovolenou nebo jak ten batoh zabalit. Chcete prodat hlínu na pokojovky? Připravte si na jaro články o přesazování kvítek. Určitě vás napadne další spousta nápadů, jak zrovna váš produkt nebo službu dostat k lidem.
Ideální je mít grafický manuál – fonty, barevnosti, grafickou sadu pro sítě atd., které budete používat a nebudete je v průběhu kampaní měnit. Čím déle brandová kampaň běží, tím více je v ní investic – a změna grafiky vám uškodí.
Jakmile máte strategii, připravte i sadu fotek (pozvěte fotografa na víkend) a ideálně i několik reelsek:
- fotky týmu, skladu – kdo jste, co děláte,
- portréty vašich zaměstnanců (budou se hodit i na web) aneb “kdo pro vás naše produkty vyrábí”
- příběh produktu / zakázky – album na Facebooku, kde ukážete, jak na to jdete
Fáze think: váš obsah
U téhle fáze už počítáme s tím, že vás lidé znají. To ale neznamená, že by tahle kampaň nefungovala brandově. Dál rozšiřuje komunikaci a chytá nové fanoušky, jen už je o něco dál a zároveň posílá lidi k nákupu. Díky rozdělení (brand – zvažování – akce) navíc přesně víte, co se v kampaních děje a půjde to škálovat.
Konkrétně u Gramina tato vrstva plní ještě jeden účel – vede lidi na cestu k ultralightu. Cestují, mají svoje spacáky, batohy a chodí na treky, ale my jim navíc říkáme “odlehči vybavení, dojdeš dál.”
Co do vrstvy think počítáme?
- články a know-how – ať už bude reklama fungovat samostatně, nebo jako odkaz na web
- výhody a vlastnosti produktu – přesvědčování, znázorňování (ilustrace, návody…)
- důkazy (recenze zákazníků)
- lokální kampaně na offline návštěvy poboček (pozor na cílení, lidé by už o vás měli mít povědomí)
Stejně jako u brandové vrstvy platí, že když v průběhu roku nasbíráme na příspěvku tisíc lajků, kampaně vám v sezóně pojedou řádově líp, než s příspěvkem, o kterém do té doby nikdo neslyšel.

Vrstva zvažování by měla nejvíc odpovídat vaší strategii. Rozhodují se vaši zákazníci dlouho, nebo impulzivně? Máte offline pobočky? Je produkt nebo služba složitá nebo jednoduchá? Budou lepší reels, abyste lépe předali všechny informace?
Fáze do: nákup a výkon
Primární cíl: prodat anebo získat poptávku. Pokud jste do této fáze udělali vše dobře, stane se pravděpodobně pár věcí:
- nákupy nebo poptávky budou levnější (vždy to jde otestovat vypnutím brandingu, ale není to dobrý nápad),
- lidé budou informovanější, budete mít méně nerelevantních dotazů,
- díky “správným” fanouškům na profilu ubyde hejtů v komentářích (od lidí, kteří vás neznají a vy se jim snažíte něco prodat),
- nasbíraná publika z brandingu a zvažování nalijete do slevových akcí s výrazně větším efektem, než kdybyste stříleli slevy naslepo (se slevami každopádně velice opatrně).
Sekundární cíl: pokud jsou i vaše prodejní kreativy dobře udělané, dál šíříte značku a i na prodejních reklamách koneckonců budou přibývat lajky a komentáře.
Výkonné kreativy si chraňte jako oko v hlavě – budete z nich vycházet při přípravách nových kreativ a půjdou využít do každé sezóny. Navíc jde mít jednu kreativu ve více kampaních (na nákupy i engagement – a sbíráte oboje).

Kampaně jako stroj na peníze
Všechny kampaně běží celoročně – trik je jen v tom, přesouvat investici podle výkonu. První dvě vrstvy (brand a zvažování) nikdy nevypínáme, jen upravujeme denní budget.
V sezóně tak můžou brand kampaně vyrůst klidně z 500 Kč na 2000 Kč denně a pořád se to bude vyplácet. Výkon vám vydělává na branding, zvýší se vám dosah, získáte nové fanoušky, do mimosezóny půjdete silnější a do další sezóny nastoupíte s hromadou nových zákazníků, které půjde znovu všemi vrstvami oslovit.
Je to stroj, který nezastavujte - ztratíte data nebo dostane prostor vaše konkurence.
Jak přemýšlet nad kampaněmi
Značky často nad sociálními sítěmi uvažují špatně. Buď si myslí, že je potřeba neustále něco přidávat (a spálí stovky hodin na tvorbě contentu bez výsledku), anebo k tomu přistupují jak k letákové kampani, která začíná a končí. A vy už víte, že to tak není.
Jsou kampaně na Facebooku něco, co byste rádi rozjeli nebo vylepšili? Rádi vám pomůžeme s nastavením kampaní i strategií pro vaše podnikání.